Jak stres ovlivňuje váhu a co s tím

15.12.2020

Tak v úvodu je asi třeba říct, že stresu se nevyhneme. Žijeme v reálném světě a jsou na nás kladeny nemalé nároky. Co ale můžeme ovlivnit, je nenakládat ještě zbytečné nároky sami na sebe, to je jedna věc. A můžeme a dokonce musíme odbourat stres dlouhodobý.

Co se děje při dlouhodobém stresu z hlediska stravování a váhy? Zvedne se nám hladina stresového hormonu kortizolu. Dostaví se pocit hladu. Kortizol sice pocit hladu potlačí, ale jen krátkodobě. A tady nastává problém. Protože až se pocit hladu vrátí, je mnohem silnější. Všimli jste si, že když jste ve stresu a máte pocit hladu, neuspokojí vás zeleninový salát, ale potřebujete dortík, sušenku nebo nějakou pořádnou nezdravou kalorickou bombu jako koupený majonézový salát? Tak teď už víte proč. A protože stresem se zvedá hladina kortizolu a také hladina inzulínu, tělo přestává spalovat tuky a ty se nám ukládají, takže přibýváme na váze. 

To je velmi krátké a velmi zjednodušené shrnutí vlivu stresu na naši váhu. A co teď s tím?

Žijete pod neustálým tlakem, třeba v práci? Pak je třeba se zeptat "Mám možnost to změnit?" Můžu třeba změnit zaměstnání, ale to v dnešní covidové době není tak snadné. Musím tedy změnit přístup. Jak práci lépe zvládnout, jak lépe vyjít se šéfem, jak si nastavit hranice atd. To je na delší povídání, ke kterému se dostaneme při konzultacích.  Hledejme cestu. Ne důvody, proč to změnit nejde, ale jak to sami můžeme eliminovat.


Máte náročnou práci a nestíháte domácnost, péči o rodinu a už vůbec nemáte čas samy na sebe? Tady jsem změnila "y", protože mluvím k nám, ženám. Prosím, udělejte si ho. Jděte s kamarádkou na kafe, ideálně se u toho projděte, dejte si voňavou koupel, přečtěte si pár kapitol oblíbené knížky, pusťte si film nebo si zameditujte. Ale pokud chcete čas samy pro sebe, musíte si ho naplánovat. Jinak vám zase týden uteče jako voda a vyčerpané si budete říkat "Příští týden už musím". Kdykoli jste ve stavu "flow", jak se říká, nemyslíte na to, co všechno musíte ještě udělat, vaše mysl se zklidní a vy naberete energii a to potřebujete. A taky budete spokojené a když jste spokojené vy, promítne se to i do vašeho okolí. Protože co člověk vyzařuje, to také přijímá. Ale nezapomeňte, že i v té vaně musíte vědomě soustředit mysl na přítomný okamžik. Takže myšlenky na všechno, co máte dnes ještě stihnout, musíte odložit. Jinak si neodpočinete. A pokud vám to nejde, vezměte si k tomu oblíbenou knížku nebo časopis, co jste si chtěla už dávno přečíst.

Jděte do přírody. Kdykoli je to možné. Procházejte se, sportujte - co je vám bližší. Příroda uklidňuje a eliminuje stres. Pohyb jako takový taky. Rády tancujete? Tak si pusťte hudbu a až budete doma samy, tancujte třeba jako o život. Uvidíte to uvolnění.

Není vám do zpěvu? Zkuste to. Třeba v autě. Je to těžké, když nemáte náladu. Člověku se opravdu zpívat nechce. Ale když to překonáte, zjistíte, že to funguje.

Zkuste meditovat. Třeba jen tak, že se samy posadíte do křesla v tichu nebo s relaxační hudbou a budete odbourávat všechny ty myšlenky, které se vám honí hlavou.

Takže, eliminujte stres. Vědomě. Hýbejte se, ideálně na čerstvém vzduchu. A choďte včas spát. Ve spánku nejen že tělo odpočívá a regeneruje, ale také spaluje. A najděte si čas samy pro sebe. Myslet na sebe není sobecké, je to naprosto normální, zásadní a potřebná věc pro náš kvalitní život. A jezte zdravě. :)

A pokud se jedná o závažnější starosti a problémy, na které jsou meditace a procházky krátké, zkuste nějaké alternativní terapie. Najděte si, co vám bude nejvíc vyhovovat. V rámci zivotnibalanc.cz nabízíme konstelace. O nich se dozvíte více v článku "Co jsou konstelace".