Hubněte bez trápení 

16.02.2021

Nepřemýšlejte o jídle jako o nepříteli. Jezte zdravě, občas si zahřešte a všechno půjde tak nějak samo.

Vlastně o jídle vůbec nepřemýšlejte. Naučte se jíst kvalitní a zdravé potraviny a zamyslete se nad skladbou, abyste nejedli moc sacharidů ani tuků, dodávali tělu především zeleninu, ovoce, bílkovinu z farmy a správné tuky. A to je všechno, není to žádná věda. Jídlo má být náš kámoš. Když vařím, tak relaxuju a když si dám jednou za čas dortík, tak si neříkám, že to bylo špatně. Protože jím po celý rok zdravě, sem tam lžička cukru mě opravdu nezabije. Taky mám občas chuť na chleba. Kvasový, z dobré pekárny. Pořád říkám, že jíst zdravě neznamená, že už se v životě nepodíváte na kvalitní sacharidové jídlo, jako je krajíc chleba nebo celozrnné těstoviny. Chápu, že spousta z vás neví, co je to vlastně kvalitní jídlo a jak je to s těmi sacharidy a tuky (a to vám vysvětlím už během jedné konzultace), ale mluvím o neustálém rozebírání toho, co jsme snědli, co můžeme nebo nemůžeme v rámci nějakého výživového směru... 

Když máte nadváhu, musíte nad jídlem přemýšlet. A ze začátku je to nekomfortní. Každé odvykání a každé učení se novým věcem je nekomfortní. Ale je to jen otázka času, než se vám to stane samozřejmostí a tím pádem vaším novým životním stylem. Ale nemusí a nemělo by to být celoživotní trápení. 

A ještě jedna důležitá věc - připravujte jídla tak, aby vám chutnala. Když jsem četla jídelníček doporučený výživovým poradcem, ve kterém převládá jako příloha k masu mražená dušená zelenina, bylo mi jasné, proč se většina lidí vrátí k původnímu jídelníčku, přestože zhubne.

Proč to píšu? 

K dnešnímu článku mě inspirovalo povídání na clubhouse o tom, co s dospívajícími dívkami dělají řeči i příspěvky kolem jídla. Počítání kalorií, poznámky jako "Po tomhle se tloustne" nebo "Moc jsem se najedla, musím to vycvičit" apod. Na to bysme si měli opravdu dávat pozor. Na neustálé rozebírání jídla a postavy. Jako by jídlo bylo opravdu něco, čeho se máme bát. Ale není. Pořád říkám, že pokud budeme jíst zdravě, nemusíme počítat kalorie a že jíst zdravě není žádné trápení. Pokud budeme doma vařit zdravě, naše dívky budou štíhlé a hlavně! budou to brát jako samozřejmost. Nepůjdou a nekoupí si mraženou pizzu. Budou jíst zdravě a jednou budou vařit zdravě svým dětem. Tak nějak nenuceně. Budou vědět samy, co kde nakupujete, z čeho vaříte a když budou chtít, zeptají se. 

Vzpomněla jsem si na něco z dětství svých dcer. Přijeli jsme k babičce na návštěvu a dcera nadšeně vykřikla: "Jé babi, ty máš ty sajrajty!" Ty sajrajty byla cola a fanta. Jednou se mě ptala, proč je domů nekupujeme a protože byla malá na vysvětlování, smázla jsem to poznámkou, že jsou to sajrajty. Tchýně byla fajn, zasmála se tomu a pokaždé, když jsme měli přijet na návštěvu, řekla dědovi, že musí koupit ty sajrajty. A já to respektovala. Jednou za čas dostaly sklenici coly nebo fanty. A jednoho dne je to samo přešlo. Vaří, jedí zdravě a moc nad tím nepřemýšlí. A babiččiny sajrajty jsou vzpomínkou na dětství. :)