Proč snižovat příjem sacharidů?

10.11.2020

Protože jich přijímáme příliš. 

A to je opravdu závažný problém, jak z hlediska udržení váhy, tak především zdravotní. Jak jsem zmiňovala v předchozím článku, cukr obsahuje většina průmyslově zpracovaných surovin. Pokud jíme tak, že si doma vaříme a náš jídelníček tvoří minimálně z poloviny zelenina a tu druhou převážně maso, ryby, ovoce a k tomu nějaké ty ořechy, nemusíme se nadbytku sacharidů bát. Někdo dokonce prospívá, i kdyz přidává na jídleníček luštěniny a sem tam obiloviny.

Pokud je ale naše strava založená na průmyslově zpracovaných surovinách, počínaje bílým pečivem ke snídani a pizzou k večeři konče, nejen že nepřijímáme živiny, které naše tělo potřebuje, ale zásobujeme ho velkou dávkou sacharidů.

A co je na tom špatně?

Z hlediska redukce hmotnosti je největší problém to, že sacharidy (kromě ovoce, pokud ho nejíme v dezertu) nikdy nekonzumujeme bez tuku. Velmi zjednodušeně řečeno: Když tělo spaluje příliš mnoho sacharidů, na všechny se nedostane a uloží je do tuků. Ale ještě jsou tu tuky, ty taky tělo potřebuje spálit. Jenže na ně už se taky "nedostane". A tak je taky usadí. 

Z hlediska zdraví (a naše váha s tím jde ruku v ruce) je to složitější. Usazený tuk je to, co nás nejvíc trápí, když se podíváme do zrcadla. Ale ne vždycky si uvědomujeme, že trápí taky naše tělo. To je ten vnější. Ten druhý, viscerální, nebo-li vnitřní tuk, se nám usazuje na orgánech v oblastni břicha a proto je ještě nebezpečnější. A ještě tu máme hormon inzulín. Popíšu to opravdu jen velmi stručně a shrnu při tom sacharidy (vyjma fruktózy) do jednoho pojmu, aby to bylo co nejsrozumitelnější: Po každém jídle stoupne hladina glukózy v krvi. Slinivka uvolní hormon inzulin, který pomůže převést glukózu z krve do buněk a udržuje tak hladinu v krvi v normě. Pokud ale přijímáme sacharidy často a ve velkém množství, slinivka produkuje další a další inzulin, buňky na něj přestávají reagovat, glukóza zůstává v krvi a nedostává se do buněk. Inzulin má ale ještě jednu funkci. Zvyšuje hladinu enzymu, který ukládá tuky v těle. A pokud je glukóza a inzulin v krvi, tuky nespálíme, ale uložíme.

Důsledkem toho nejen že přibýváme na váze, ale vytváříme tím v těle prozánětlivé prostředí, které časem vyústí v nemoce jako je cukrovka 2. typu, obezita, nemoci srdce, cév, poruchy trávení...

Fruktóza se z krve dostává do jater a tam se mění na triglyceridy (tuky) a ukládá se do jaterních buněk. Čili při vysokém příjmu fruktózy se nám tuk ukládá do jater. To má za důsledek sníženou funkci detoxikace a opět vznik prozánětlivého prostředí. Pozn: Nemluvím o cukru přirozeně se vyskytujícím v ovoci a medu, obojí obsahuje tělu prospěšné látky. Mluvím o průmyslově vyrobené fruktóze.

Cukr také představuje vysokou zátěž pro naši střevní mikroflóru a to včetně fruktózy. Ale to už je opět na další kapitolu.

Proto přemýšlejte o příjmu sacharidů v potravě. Snižte jejich příjem. Ze sacharidů volte především ovoce a zeleninu. A luštěniny a bezlepkové potraviny jako pohanku, quinou, jáhly a rýži natural.