Plíce podpoří křen a hrušky, ledviny černé fazole, se zázvorem ale šetřete

09.11.2020

Aneb pár podzimních rad z tradiční čínské medicíny od Zuzany Zlesové, terapeutky tradiční čínské medicíny


Na Zuzku se obracím vždy, když s něčím přestřelím. Ať už s klimatizací, stresem nebo rozjetým nachlazením. Tentokrát jsem ji poprosila o článek o zahřívacích potravinách v chladných měsících. Snad vás bude inspirovat.

Yang shen fa, pěstování zdravého života, je velmi zajímavý koncept pocházející ze staré Číny. Vychází z taoistické filozofie, která chápe člověka a jeho tělesné pochody jako zmenšeninu a odraz dění ve vesmíru. Pokud člověk kráčí po cestě nebes (tao), chová se v souladu s přírodou a jejími cykly, ročními obdobími. 

V praxi to znamená, že na podzim bychom měli sklidit a pečlivě uskladnit všechnu úrodu a připravit se na zimu. V zimě potom zůstávat co nejvíce doma v teple, odpočívat, meditovat, opravovat co je třeba a plánovat, do čeho se s nově nashromážděnou energií na jaře pustíme.

Na podzim je v převaze prvek kovu, který je spojený s plícemi, ostrou chutí a bílou barvou. Proto plíce podpoříte, když budete jíst bílou ředkev, občas křen, zázvor, nebo si připravíte ostrou čalamádu ze zelí, česneku apod. Z ovoce plíce nejvíce podporují hrušky, jejichž dužnina je také bílá. Ovšem pozor, neloupat, protože látky, které mají schopnost odhleňovat, jsou hlavně ve slupce. Podobně je to i s mandarinkami, to bílé pod slupkou, co všichni vyhazují, je to nejzdravější pro plíce. 

V zimě jsou nejohroženějším orgánem ledviny, které mají přiřazenou černou barvu. Ledviny tedy podporují například černé fazole, nebo černý sezam. Ale to nejdůležitější, co pro své ledviny můžete udělat, je udržovat je v teple. Mějte bedra, ale i nohy stále v teple a nemoci se vám vyhnou. Ledviny jsou totiž kořenem imunity pro celé tělo. 

Koření, které je prohřívá zevnitř, je především skořice. Proto s ní v zimě rozhodně nešetřete. Myslím, že naši předkové tyto věci také dobře věděli, protože rčení "hlavně klid a nohy v teple" je to nejlepší doporučení pro pěstování zdravého života v zimě :-) A svařené víno je úplně dokonalý prostředek k vyhánění nežádoucího chladu z těla. 

Ovšem všeho s mírou. Pokud nejste nemocní, je nežádoucí, abyste se potili. Ztrácíte tak důležité vitální tekutiny a energii z těla. Pozor proto na nadměrné pití zázvorového čaje. Když na vás "něco leze", zázvorový čaj je skvělý prostředek na vyhnání nemoci z těla pryč. Ovšem pouze první tři dny. Déle už to nemá smysl a spíš se tím oslabíte. 


V zimě bychom neměli jíst zmrzlinu a ochlazující potraviny. Syrovou zeleninu vždy doplňovat o teplé koření, jako je zázvor, kurkuma, pepř, chilli a další. Daleko vhodnější je však konzumovat vše teplé. Zvláště se doporučují dlouho tažené vývary z masa a kořenové zeleniny.