Jak zvládnout plné stoly o Vánocích?

21.12.2020

Jezte i o Vánocích kvalitně a zdravě a přidejte si k tomu to, co máte rádi. Hlavně se tím nestresujte. Jsou přece Vánoce! Tak si je užijte. :)

Takže, jak zvládnout vánoční hostiny? Jako každý jiný den. Potřebujete se 3x denně najíst plnohodnotného jídla. Abyste neměli mezitím chuť ujídat. A že to bude při štědrovečerní večeři bramborový salát? Jestli vám chutná, tak si ho dejte. Jsou  Vánoce. Užívejte si je u stolu s rodinou a netrapte se dietou. A další den už odlehčete.

Jdete k rodičům na kachnu? Dejte si ji se zelím a knedlík vynechte. Pokud se už delší dobu stravujete zdravě a dáte si tuhle trojkombinaci, můžete si jít rovnou lehnout, takže s vámi stejně velká zábava nebude. :) Pozvali vás na řízek a vy řízky milujete? Tak si ho dejte. A k večeři už odlehčete listovým salátem. Budete se cítit dobře. Všechno nejde ze dne na den. Až budete jíst zdravě několik měsíců, na řízek už třeba nebudete mít chuť.

A pamatujte si, že i kdybyste jeden den porušili všechno, včetně cukroví, nic se neděje. S tím si tělo poradí. Ale možná to porušíte ještě druhý den, protože tím prvním jste rozjeli chutě, na které jste si odvykali. Pořád to není katastrofa, jen už potřebujete víc vůle. Největší škoda totiž je, když si třetí den řeknete, že teď už je to jedno. Není! Věnovali jste tomu hodně úsilí a jinak se navazuje po dvou dnech přejídání, než se po delší době začíná znovu od začátku.

A myslete na sebe dopředu při nakupování. Sestavte si jídelníček. Zabírá to.

Já si na Štědrý večer bramborový salát určitě dám. Jím ho 2x do roka - na Vánoce a na Velikonoce. Jen kapra neobaluju. Kupuju ty malé, co mají výborné maso a nejsou cítit (To je většinou důvod, proč někdo nemá kapra rád). Potřu ho prolisovaným česnekem, osolím, pokmínuju a opeču na ghí.

Nepeču, takže nemusím odolávat cukroví. Mně už tedy ani nechutná, raděj mám dezert plný ovoce. A nikdo z rodiny nikdy nestrádal, protože kam jsme přišli, všude cukroví bylo. Ale když děti neučíte na sladké, nehrnou se k němu ani na návštěvách. Budu péct jen jeden den to, co mají dcery rády - tartaletky. Peču je z mandlové mouky a recept na stránky přidám, chutnají líp než z klasického křehkého těsta.

Vánoce jsou o pohodě, o setkávání rodin a přátel u stolu. U dobrého jídla. Ale nejsou o přejídání. Takže, jezte i o Vánocích kvalitně a zdravě a přidejte si k tomu to, co máte rádi. Hlavně se tím nestresujte. Jsou přece Vánoce! Tak si je užijte. :)

Krásné a pohodové svátky, plné setkávání, radosti a smíchu
vám ze srdce přeje
Ivana Kovářová