Jak omezit příjem sacharidů

09.11.2020

Pokud opravdu teprve začínáte snižovat sacharidy, začněte tím, že nebudete pít sladké nápoje. Píšu záměrně sladké, ne slazené, protože sem patří například i mošty a džusy. Jsou to nápoje, které se zdají zdravé a přesto bychom jimi měli šetřit.

O limonádách typu točená malinovka a podobných se rozepisovat nebudu, to už asi víme všichni, že do zdravého jídelníčku nepatří. 

Ovocné džusy jsou často doslazované a i pokud nejsou, obsahují vysokou koncentraci přirozeného cukru, stejně jako mošt. Kolik sníte jablek denně, jedno? Ale na 1 litr moštu spotřebujete minimálně 2 kg jablek. Tzn. zakousněte se raději do jablka a pokud si čas od času dáte mošt, nařeďte ho vodou.

Ovocné smoothie - narozdíl od průmyslově vyrobených nápojů ve smoothie dodáváme tělu prospěšné látky. Ovocné smoothie si klidně ráno dopřejte. Naopak ho velmi doporučuju. Dodáte tělu prospěšné fytonutrienty - antivirové, antibakteriální, protirakovinné a protizánětlivé látky.

Ochucené minerální vody obsahují v jedné lahvi až 20 kostek cukru. Navíc jednoduchého cukru, který přijímat nechceme. Ochuceným minerálkám se tedy vyhněte úplně. 

Latte macchiato - mléko obsahuje mléčný cukr, pokud tedy chcete snížit příjem sacharidů, myslete na to, že i s touto kávou přijímáte cukr, přestože nesladíte. 

Taky různé sirupy jako agávový, rýžový, kukuřičný, med koupený v supermarketu - to všechno je cukr. Med jako sladidlo doporučuju, ale nepasterizovaný, koupený od včelaře.

Další kapitolou jsou průmyslově zpracované potraviny. Sladkostem typu sušenky, koláče apod. se říká prázdné kalorie, u těch také víme, že nepatří do zdravého jídelníčku. Ale co třeba ranní müsli nebo müsli tyčinky?

Ve 100 g müsli najdete až 10 g cukru, toho jednoduchého. Pokud pojedete na kole 20 km a přibalíte si s sebou místo tatranky raw tyčinku slazenou datlemi, je to určitě skvělá volba. Pokud si koupíte müsli tyčinku s datlemi v supermarketu, nejspíš bude obsahovat i cukr.  V obchodech se zdravou výživou je pravděpodobnost menší, přesto ale sledujte etikety. A pokud zrovna nesportujete, bude lepší zakousnout se do ovoce. A místo ranních müsli dejte přednost kaši z ovesných vloček s přidáním čerstvého ovoce. 

Když jsme u ovoce, zejména my ženy raději sáhneme po něm než po zelenině. Ale náš jídelníček by měl obsahovat oboje. 

I takový rohlík je velkým zdrojem sacharidů. Navíc bílé pečivo nepřináší tělu žádné benefity, na to bychom měli zapomenout úplně.

A kde dál najdeme v průmyslově zpracovaných potravinách cukr? Téměř všude, i tam, kde byste ho nečekali, třeba v pizze, uzeninách nebo brambůrkách. Přidává se do corn flakes, které už jsou samy o sobě dost velkým sacharidem. Dále třeba v ochucených mléčných výrobcích a někdy i těch neochucených ve formě škrobu. V různých dochucovadlech, jako jsou dresinky, ale třeba i v hořčici nebo v šunce, kde ho na obalu najdete pod označením dextroza. Jinde ho najdete v podobě fruktózy. Kukuřičný škrob se často používá jako zahušťovadlo. Kukuřičný sirup jako dochucovadlo. To všechno je cukr. Samozřejmě, nejedná se o závratná množství, ale chci tím říct, že cukr přijímáme i tam, kde si to neuvědomujeme. A že se jeho množství nasčítá. 

Jezte proto jídla, která jste si sami připravili, kde přijímáte sacharidy především v zelenině a v menší míře v ovoci a oříšcích. Dalšími komplexními sacharidy jsou luštěniny, pseudoobiloviny jako pohanka a quinoa a celozrnné obiloviny. Pokud ale máte zdravotní problémy nebo jste na redukční dietě, je třeba omezit příjem těchto sacharidů radikálněji.


Fotokredit: Ingimage (placená fotobanka)